Италиански архитект прави проекта на училището и първите строители също са италианци. Местните хора помагат като доброволци. Училището е построено за 4 години и е готово през 1930 г.; стените са с дебелина 70 см – външната страна е местен камък, а вътрешната е тухлена. Били ангажирани и около десет български дървосекачи. Две кули, голяма и малка, също са част от училището. В голямата се измерва времето – там е вграден часовников механизъм и камбаната бие на всеки половин час.
През 1930 г. е открито училище „Асен Златаров”. На първия етаж са разположени класните стаи на учениците от 1-ви до 4-ти клас, залата и библиотеката. На втория етаж са разположени класните стаи на учениците от 5 до 7 клас; учебните стаи с южно изложение са оборудвани като кабинети по физика, химия и биология – паралелките били от около 30 до 35 ученици, където децата идвали не само от село Осоица, но и от съседното село Саранци.
През 1955-1957 г. училището е обявено от българското Министерство на образованието за най-доброто училище в страната по отношение на учебния процес, материална база и дисциплина. Незабравими остават изключителните учители Иван Соларски, Гешо Терзийски (математика), Илия Стоицев (биология), художникът Божанчев (изобразително изкуство и музика), чието хоби било да поправя часовници, директорът на училището Никола Илиев, директорът на училището Георги Харалампиев, който през 1975 г. изгражда училищната ограда и чешмата в двора на училището.
До сградата на училището имало още една сграда, която била използвана като кухня и кафене, а също и като детска градина. Училището функционира до 1989 г., когато окончателно е затворено поради липса на ученици.